• Telefon: 500 079 000 | E-mail: rejestracja@tkmedica.pl

Tomografia komputerowa

Badanie tomografii komputerowej (TK) wykorzystuje promieniowanie rentgenowskie. Technologia stosowana w nowoczesnych aparatach pozwoliła na zmniejszenie ilości promieniowania do minimum.

Badanie TK pozwala przeanalizować wybrane struktury organizmu pod różnym kątem. Tomografia komputerowa jest najczęściej rekomendowana w przypadku diagnostyki urazów, diagnostyki onkologicznej oraz w nagłych przypadkach zagrożenia życia.

Posiłki

  • na 6 godzin przed badaniem nie należy spożywać pokarmów,
  • do 3 godzin przed badaniem można pic płyny takie jak woda niegazowana i herbata,
  • dzień przed badaniem należy wypić dodatkowo 1-1,5 litra niegazowanej wody mineralnej, Pacjent powinien by odpowiednio nawodniony
  • w przypadku badania jamy brzusznej dodatkowo na 3 dni przed badaniem należy przejść na dietę lekkostrawną, w dniu poprzedzającym badanie należy przyjąć ESPUMISAN 3 razy dziennie po 2 kapsułki.

Dokumenty

Prosimy o przedstawienie dokumentów:
  • dokument tożsamości,
  • skierowanie w przypadku świadczenia refundowanego przez NFZ ze środków publicznych, w ciągu 14 dni od dnia zapisania się na badanie, prosimy o dostarczenie oryginału (osobiście lub pocztą – listem poleconym), niedostarczenie skierowania oznacza skreślenie z listy oczekujących,
  • wyniki wcześniejszych badań, karty informacyjne zabiegów operacyjnych
  • w przypadku badania z kontrastem należy posiadać wynik poziomu kreatyniny (możliwość wykonania na miejscu w zakładzie za opłatą 25 zł)
  • pacjenci z chorobami tarczycy (nadczynność) powinni posiadać oznaczony poziom TSH i FT4

Ubranie

Nie ma konieczności rozebrania się do badania, ale ubranie musi być pozbawione elementów metalowych (guziki, cekiny, pasek, zegarek, spinki, biżuteria itp.). Do pomieszczenia badania nie wolno wnosić także metalowych przedmiotów (telefonu komórkowego, kart magnetycznych, urządzeń elektronicznych itp.).

Czas

Badanie trwa około 10-30 min, Pacjent w trakcie badania musi leżeć nieruchomo. Konieczna jest wcześniejsza rejestracja w celu ustalenie terminu badania.

CHORZY NA CUKRZYCĘ – ZALECENIA

Zalecenia dla chorych na cukrzycę, którzy mają mieć́ podany środek kontrastowy:

Pacjenci z metforminą:

Pacjenci leczeni metforminą – jak Avamina, Etform, Formetic, Glucophage, Glucophage XR, Gluformin, Metfogamma, Metformax, Metformax SR, Metformin Galena, Metifor, Metral, Siofor powinni odstawić metforminę na 48 godzin przed i po badaniu.

Pacjenci z insuliną:

Jeżeli Pacjent przyjmuje insulinę i ma zaplanowane badanie: przed godz. 12:00 – nie przyjmuje insuliny i powinien być na czczo (pije wodę) po godz. 12:00 – o godz. 7:00 przyjmuje insulinę i powinien zjeść lekkie śniadanie (do godz. 8:00 rano)

Po badaniu z kontrastem:

W okresie 24 godzin po badaniu z kontrastem należy wypić 1,5-2 litrów płynów. Kobiety karmiące piersią nie powinny karmić dziecka piersią w ciągu najbliższych 24 godzin, a ściągnięty pokarm powinien być wydalony.

Przeciwwskazanie bezwzględne:

Ciąża

Promieniowanie rentgenowskie jest szczególnie szkodliwe dla nienarodzonego dziecka, badania TK u kobiet w ciąży mogą być przeprowadzane tylko w pilnych wyjątkowych przypadkach medycznych. Kobiety są zawsze pytane z góry, czy są w ciąży, czy mogą być. W przypadku wątpliwości najpierw wyklucza się ciążę lub wybiera alternatywną metodę bez ekspozycji na promieniowanie (MRI, ultradźwięki).

Przeciwwskazania do badania z użyciem środków kontrastowych:

  • uczulenie na jod
  • wole toksyczne tarczycy
  • planowanie leczenia raka tarczycy promieniotwórczym jodem
  • nadczynność tarczycy
  • niewydolność nerek
  • nadciśnienie
  • ostra i przewlekła niewydolność krążenia
  • astma, niewydolność oddechowa
  • ostre krwawienie śródmózgowe

Rejestracja

Na umówioną wizytę należy zgłosić się ok. 10 min przed ustaloną godziną badania. Podczas rejestracji należy wypełnić odpowiedni kwestionariusz oraz przedstawić skierowanie na badanie (jeśli jest wymagane). W przypadku badań z kontrastem należy wykonać test kreatyniny dostępny na miejscu lub przedstawić aktualny laboratoryjny wynik badania.

Pokój przygotowawczy

Przygotowanie do badania, odbywa się w przeznaczonym, osobnym pomieszczeniu, w którym należy pozostawić wszelkie metalowe przedmioty i części garderoby oraz urządzenia elektroniczne (biżuterię, paski, telefony, karty itp.).

Badanie

Badanie jest wykonywane przez technika radiologii. Podczas badania można pozostać w ubraniu. Badaniu towarzyszy zwiększone natężenie hałasu. W czasie trwania badania (do 30 min) należy pozostać nieruchomo w jednej pozycji.

Badanie z kontrastem

Badanie jest wykonywane przez technika radiologii/pielęgniarza. Po okazaniu aktualnego wyniku poziomu kreatyniny we krwi Pacjentowi zostanie założona kaniula dożylna, przez którą w trakcie badania zostanie podany kontrast. W czasie trwania badania (należy pozostać nieruchomo w jednej pozycji. W uzasadnionych sytuacjach do prawidłowego wykonania badania wymagane jest podanie środka kontrastującego.
  • w przypadku badania z kontrastem należy posiadać wynik poziomu kreatyniny (możliwość wykonania na miejscu w zakładzie za opłatą 25 zł)

Wyniki badania

W naszej pracowni obrazy zapisane na płycie CD Pacjent otrzymuje zaraz po badaniu, natomiast opis badania można odebrać: - osobiście - wysyłka listem poleconym (należy wpłacić kwotę wysokości 15 zł na numer konta: 68 1160 2202 0000 0000 3785 9941 – TK MEDICA Sp. z o.o. Bank Millenium, tytułem: Imię Nazwisko, dane adresowe, opłata MR) - pobrać z Portalu Pacjenta. (wkrótce!) - odbiór przez osobę trzecią (po uprzednim wypełnieniu formularza)

Wybierz badanie

tomografia komputerowa

Część ciała

Wyświetlanie 1–8 z 37 wyników

Nowoczesny sprzęt diagnostyczny

Krótki czas oczekiwania

Wyjątkowa obsługa

Realizujemy badania NFZ

Zarezerwuj wizytę

Chcesz zarezerwować wizytę? Wypełnij formularz, a my wkrótce skontaktujemy się z Tobą w celu omówienia terminu i szczegółów badania.