• Telefon: 500 079 000 | E-mail: rejestracja@tkmedica.pl

Rezonans magnetyczny

Badanie metodą rezonansu magnetycznego (MR) jest bezbolesną, nieinwazyjną i bezpieczną techniką diagnostyczną. Nie wykorzystuje promieniowania rentgenowskiego, ale naturalne właściwości magnetyczne ludzkiego ciała. Za pomocą badania metodą MR możliwe jest uzyskanie obrazów ośrodkowego układu nerwowego, tkanek miękkich i innych narządów wewnętrznych. To jedna z najdokładniejszych metod obrazowych. Pokazuje różnice pomiędzy tkankami a narządami oraz umożliwia wykonywanie przekrojów w dowolnej płaszczyźnie.

Posiłki

W zależności od badanego obszaru ciała, nie należy jeść od 3 do 5 godz. przed badaniem oraz pić 1 godz. przed badaniem (prosimy potwierdzić podczas rejestracji). Osoby, które przyjmują na stałe leki powinny je zażyć tak jak zwykle. Dzień przed badaniem ze środkiem kontrastowym oraz po badaniu należy pić więcej płynów, by nawodnić organizm. Więcej informacji znajduje się w szczegółowym opisie badania.

Dokumenty

Prosimy o przedstawienie dokumentów:
 • dokument tożsamości,
 • skierowanie w przypadku świadczenia refundowanego przez NFZ ze środków publicznych, w ciągu 14 dni od dnia zapisania się na badanie, prosimy o dostarczenie oryginału (osobiście lub pocztą – listem poleconym), niedostarczenie skierowania oznacza skreślenie z listy oczekujących,
 • wyniki wcześniejszych badań,
 • w przypadku wszczepionych jakichkolwiek implantów należy dostarczyć dokumentację medyczną oraz zaświadczenie lekarskie o braku przeciwwskazań do badań,
 • w przypadku badania z kontrastem należy posiadać wynik poziomu kreatyniny (możliwość wykonania na miejscu w zakładzie za opłatą 25 zł)

Ubranie

Nie ma konieczności rozebrania się do badania, ale ubranie musi być pozbawione elementów metalowych (guziki, cekiny, pasek, zegarek, spinki, biżuteria itp.). Do pomieszczenia badania nie wolno wnosić także metalowych przedmiotów (telefonu komórkowego, kart magnetycznych, urządzeń elektronicznych itp.).

Czas

Badanie trwa około 20-60 min Konieczna jest wcześniejsza rejestracja w celu ustalenie terminu badania.

Badanie MR NIE MOŻE być wykonywane u Pacjentów:

 • z metalicznym ciałem obcym w obrębie gałki ocznej lub innych tkankach miękkich
 • z wszczepionym elektrostymulatorem serca, wszystkimi innymi biostymulatorami lub implantem słuchowym
 • z wstawioną endoprotezą metalową z czynnego magnetycznego materiału
 • z obecnością w ciele innych metali (odłamków, pocisków itp.) – wskazany jest kontakt lekarza kierującego z pracownią rezonansu magnetycznego

Przeciwwskazania nie obejmują:

 • pacjentów posiadających implanty zębowe, wypełnienia i mostki,
 • kobiet w ciąży po pierwszym trymestrze.

Rejestracja

Na umówioną wizytę należy zgłosić się ok. 10 min przed ustaloną godziną badania. Podczas rejestracji należy wypełnić odpowiedni kwestionariusz oraz przedstawić skierowanie na badanie (jeśli jest wymagane). W przypadku badań z kontrastem należy wykonać test kreatyniny dostępny na miejscu lub przedstawić aktualny laboratoryjny wynik badania.

Pokój przygotowawczy

Przygotowanie do badania, odbywa się w przeznaczonym, osobnym pomieszczeniu, w którym należy pozostawić wszelkie metalowe przedmioty i części garderoby oraz urządzenia elektroniczne (biżuterię, paski, telefony, karty itp.).

Badanie

Badanie jest wykonywane przez technika radiologii. Podczas badania można pozostać w ubraniu. Badaniu towarzyszy zwiększone natężenie hałasu. W czasie trwania badania (10-60 min) należy pozostać nieruchomo w jednej pozycji. W uzasadnionych sytuacjach do prawidłowego wykonania badania wymagane jest podanie środka kontrastującego.

Badanie z kontrastem

Badanie jest wykonywane przez technika radiologii/pielęgniarza. Po okazaniu aktualnego wyniku poziomu kreatyniny we krwi Pacjentowi zostanie założona kaniula dożylna, przez którą w trakcie badania zostanie podany kontrast. Badaniu towarzyszy zwiększone natężenie hałasu. W czasie trwania badania (20-60 min) należy pozostać nieruchomo w jednej pozycji. W uzasadnionych sytuacjach do prawidłowego wykonania badania wymagane jest podanie środka kontrastującego.
 • w przypadku badania z kontrastem należy posiadać wynik poziomu kreatyniny (możliwość wykonania na miejscu w zakładzie za opłatą 25 zł)

Wyniki badania

W naszej pracowni obrazy zapisane na płycie CD Pacjent otrzymuje zaraz po badaniu, natomiast opis badania można odebrać:
 • osobiście
 • wysyłka listem poleconym (należy wpłacić kwotę wysokości 15 zł na numer konta: 68 1160 2202 0000 0000 3785 9941 TK MEDICA Sp. z o.o. Bank Millenium, tytułem: Imię Nazwisko, dane adresowe, opłata MR)
 • lub pobrać z Portalu Pacjenta. (wkrótce!)

Wybierz badanie

rezonans magnetyczny

Wyświetlanie 1–8 z 38 wyników

Nowoczesny sprzęt diagnostyczny

Krótki czas oczekiwania

Wyjątkowa obsługa

Realizujemy badania NFZ

Zarezerwuj wizytę

Chcesz zarezerwować wizytę? Wypełnij formularz, a my wkrótce skontaktujemy się z Tobą w celu omówienia terminu i szczegółów badania.